Zilele credinţei şi culturii în Episcopia Caransebeşului

9 May 2024 Off By Pavel Canea
Zilele credinţei şi culturii în Episcopia Caransebeşului

În perioada 11 mai – 25 mai, Episcopia Caransebeșului organizează cea de-a XVII-a ediție a Zilelor credinţei şi culturii, prilejuite de hramul Catedralei Episcopale „Învierea Domnului”.

Manifestările vor debuta încă de sâmbătă, 11 mai, începând cu ora 17:00, prin primirea moaștelor Sfântului Grigorie Decapolitul, aduse de la Mănăstirea Bistrița – Vâlcea, ce vor rămâne spre închinare în Catedrala Episcopală până duminică, 12 mai, după-amiază.  

În Duminica Tomii, un sobor de ierarhi, membrii Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, începând cu ora 9:30, vor săvârși Sfânta Liturghie în Catedrala Episcopală.

După oficierea Sfintei Liturghii, în faţa Catedralei Episcopale, Episcopia Caransebeşului va organiza un spectacol de promovare a tradiţiilor și folclorului bănăţean, la care vor participa formaţii de dansatori şi tineri care îşi vor prezenta portul popular.

La ora 17:00, în centrul civic al municipiului Caransebeș, va fi inaugurarea bustului poetului național Mihai Eminescu.  

Joi, 16 mai, va avea loc Festivalul Coral de Muzică Religioasă „Miron Cristea”, ediția a XIV-a, un festival dedicat în special corurilor parohiale, găzduit în Catedrala Episcopală „Învierea Domnului”.

În curtea interioară a reședinței episcopale din Caransebeş, se va desfășura sâmbătă, 18 mai, Festivalul de poezie în grai bănăţean „Credinţă şi lumină”, ediția a XIV-a.

Zilele credinţei şi culturii în Episcopia Caransebeşului se vor încheia sâmbătă, 25 mai, cu Festivalul „Timotei Popovici” al corurilor de tineret, ediția 39-a. Desfăşurarea festivalului va fi în sala mare a Casei de Cultură „George Suru” din Caransebeș.