Festivalul „Lângă ieslea minunată” la Bozovici

4 December 2019 Off By Herea Darius
Festivalul „Lângă ieslea minunată” la Bozovici

Sâmbătă, 7 decembrie, în localitatea Bozovici va avea loc cea de-a VIII-a ediţie a Festivalului Concurs de Colinde „Lângă ieslea minunată”. La eveniment vor participa 21 de grupuri vocale şi coruri, precum şi solişti vocali şi intrumentişti, aproximativ 270 de elevi din localităţile Cuptoare, Caransebeş, Reşiţa, Băile Herculane, Moldova Nouă, Prigor, Borlovenii Noi, Pătaş, Bănia, Borlova, Verendin, Dalboșeț, Lăpușnicu Mare și Bozovici.

Festivalul se va desfășura în Casa Națională a Bisericii Ortodoxe din Bozovici, începând cu ora 12. Tot în cadrul festivalului, va avea loc și expoziția de icoane pe sticlă, lemn, pânză și piatră, intitulată „Icoana din sufletul meu”.

Acest festival face parte dintr-un proiect mai amplu intitulat „Credinţă, culoare, cuvânt şi cânt revărsate într-un gând”, fiind coordonat de către d-na profesoară Claudia Cherescu şi este avizat de către Ministerul Educaţiei Naţionale.

Proiectul este derulat de către Liceul Teoretic „Eftimie Murgu” Bozovici şi Inspectoratul Şcolar al judeţului Caraş-Severin, parteneri fiind Episcopia Caransebeșului, Casa Corpului Didactic Caraș-Severin, Centrul Județean pentru conservarea și promovarea culturii tradiționale, Biserica Ortodoxă Bozovici și Primăria Comunei Bozovici.

Programul de desfășurare al Festivalului „Lângă ieslea minunată”:

Sâmbătă, 07.12.2019

Ora 10.00 – Primirea participanților, membrilor juriului și a invitaților;

Ora 11.15 – Stabilirea ordinii în concurs;

Ora 12.00 – Deschiderea festivalului.