Părintele Vichentie Molin a trecut la Domnul

31 January 2021 Off By Pavel Canea
Părintele Vichentie Molin a trecut la Domnul

Părintele Vichentie s-a născut în data de 30 octombrie, 1955, în localitatea Cârnecea, județul Caraș-Severin. A făcut Școala Primară în Cârnecea și a continuat Școala Gimnazială în localitatea Ticvaniu Mare.

Între anii 1971-1976 a urmat cursurile Seminarului Teologic „Episcop Ioan Popasu” din Caransebeș. După ce a terminat Seminarul s-a căsătorit cu Nicoleta Dacica în 17 iulie 1976, cu care a avut doi copii, Petru și Sanda.

Preasfințitul Părinte Timotei Lugojanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei l-a hirotonit preot în anul 1976, pe seama Parohiei Vrăniuț din Protopopiatul Oravița.

Părintele Vichentie a făcut și Facultatea de Teologie la Pitești între anii 1999-2003. În anul 1982 a fost transferat la Parohia Grădinari unde a slujit până în anul 2019, când s-a pensionat pe caz de boală.  

Pentru activitatea pe care a desfășurat-o în Parohia Grădinari Preasfințitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului l-a hirotesit iconom-stavrofor în anul 2009.

După mai mulți ani de boală părintele Vichentie Molin a trecut la Domnul în după-amiaza zilei de 31 ianuarie, 2021, la vârsta de 66 de ani.

Veșnica lui pomenire din neam în neam!