Parohii vacante în luna decembrie 2021

1 December 2021 Off By Herea Darius
Parohii vacante în luna decembrie 2021

Protopopiatul Reșița

Parohia Cârnecea, postul de preot paroh. Parohia este de categoria III rural, având 83 familii cu 190 credincioşi. Are biserică și casă parohială. Adresa: 327396 Cârnecea, nr. 1, comuna Ticvaniu Mare, jud. Caraş-Severin.

Parohia Ticvaniu Mic, postul de preot paroh. Parohia este de categoria misionară, având 45 familii cu 96 credincioşi. Are biserică și casă parohială. Adresa 327398 Ticvaniu Mic nr. 1B, comuna Ticvaniu Mare, jud. Caraş-Severin.

Parohia Cuptoare cu filia Secu – Reşiţa, postul de preot paroh. Parohia este de categoria II rural B, având 85 familii cu 185 credincioşi în parohie, iar 22 familii cu 46 credincioşi în filie. Are biserică și casă parohială. Adresa: 320002 Cuptoare (Reşiţa), nr. 178, jud. Caraş-Severin.

Parohia „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” – Reşiţa, postul de preot coslujitor. Parohia este de categoria I urban, având 4323 familii cu 11249 credincioşi. Are biserică dar nu are casă parohială pentru preotul slujitor. Adresa: 320191 Reşiţa, Aleea Trei Ape, nr. 6, jud. Caraş-Severin.

Protopopiatul Moldova Nouă

Parohia Iam, postul de preot paroh. Parohia este de categoria III rural, având 77 familii cu 173 credincioşi. Are biserică și casă parohială. Adresa: 327021, Iam nr. 60, comuna Berliște, jud. Caraş-Severin.

Parohia Vărădia, postul de preot paroh. Parohia este de categoria II rural B, având 129 familii cu 320 credincioşi. Are biserică și casă parohială. Adresa: 327420 Vărădia, nr. 298, jud. Caraş-Severin.

Parohia Sichevița, postul de preot paroh. Parohia este de categoria I rural A, având 468 familii cu 1045 credincioşi. Are biserică și casă parohială. Adresa: 27335, Sicheviţa, nr. 428, jud. Caraş-Severin.

În atenţia tuturor celor interesaţi

Dosarul în vederea ocupării unui post clerical în Episcopia Caransebeşului trebuie să conţină următoarele acte:

1. Dosar plic
2. Cerere – tip adresată Chiriarhului – se obţine de la Centrul Eparhial.
3. CV – Europass (datat şi semnat) – cu poză color
4. Certificat de capacitate preoţească – eliberat de Episcopia Caransebeşului
5. ACTE CIVILE ŞI BISERICEŞTI:
– C.I. (candidat, soţie, copii)
– certificat de naştere (candidat, soţie, copii)
– certificat de botez (candidat, soţie, copii)
– certificat de căsătorie
– certificat de cununie bisericească
– binecuvântare căsătorie – din partea Chiriarhului
– recomandarea duhovnicului în vederea hirotoniei (candidat, soţie) – în care să se menţioneze dacă există sau nu impedimente la hirotonia candidatului – semnată şi ştampilată;
– cazier judiciar de la Poliţie – nu mai vechi de 10 zile la data depunerii dosarului;
– carnet de muncă / adeverinţe de vechime / extras REVISAL – completate la zi, certificate conform cu originalul, ştampilate şi semnate pe fiecare pagină;
– adeverinţă medicală, cu menţiunea Apt fizic şi psihic – nu mai veche de 30 de zile la data depunerii dosarului.
6. ACTE DE STUDIU:
– diplomă de bacalaureat;
– atestat profesional – pentru absolvenţii de seminar;
– diplomă de licenţă în teologie + foaia matricolă
– diploma de master în teologie + foaia matricolă
– alte diplome, certificate, adeverinţe de absolvire a altor facultăţi, cursuri post-universitare, concursuri, cursuri de calificare, etc.
7. Declaraţie pe propria răspundere privind realizarea / nerealizarea unor venituri din alte activităţi: firme, acţiuni, proprietăţi, drepturi de autor, etc.
8. Declaraţia soţiei că îşi va urma soţul şi că va locui împreună cu acesta în parohia încredinţată.


Actele solicitate se prezintă în original şi copie la Serviciul Administrativ-Bisericesc al Episcopiei Caransebeşului, unde se întocmește dosarul.

Etapele pentru ocuparea unui post clerical în Episcopia Caransebeşului

1. verificarea actelor, întocmirea dosarului și interviu – Serviciul Administrativ-Bisericesc;
2. audienţă, interviu şi cercetare canonică – PS Episcop Lucian
3. analizarea dosarului şi luarea unei decizii – Consiliul Eparhial sau Permanenţa Consiliului Eparhial.