Schitul Bucova, în veşmânt de sărbătoare la intrarea în noul an bisericesc

26 August 2022 Off By Herea Darius
Schitul Bucova, în veşmânt de sărbătoare la intrarea în noul an bisericesc

La începutul anului bisericesc, credincioşii Episcopiei Caransebeşului sunt invitaţi să pună început bun prin rugăciune şi prin participarea activă la Sfânta Liturghie şi la Sfintele Taine ale Bisericii lui Hristos, alăturându-se, joi, 1 septembrie, bucuriei duhovniceşti de la obştea monahală a Schitului Bucova. Începând cu ora 9,00, Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, alături de un sobor de preoţi şi diaconi, va săvârşi Sfânta şi Dumnezeiască Liturghie.

În fiecare an, la data de 1 septembrie, Biserica Ortodoxă marchează intrarea în noul an bisericesc. Odată cu acest început duhovnicesc, este sărbătorit Sfântul Dionisie Exiguul, cel care a propus numărarea anilor începand cu Întruparea Domnului. Cu acest prilej, primul aşezământ monahal din Patriarhia Română închinat Sfântului Dionisie, Schitul Bucova, își va sărbători hramul.

Aşadar, la începutul anului bisericesc, credincioşii Episcopiei Caransebeşului sunt invitaţi să pună început bun prin rugăciune şi prin participarea activă la Sfânta Liturghie şi la Sfintele Taine ale Bisericii lui Hristos, alăturându-se, joi, 1 septembrie, bucuriei duhovniceşti de la obştea monahală a Schitului Bucova. Începând cu ora 9,30, Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, alături de un sobor de preoţi şi diaconi, va săvârşi Sfânta şi Dumnezeiască Liturghie. Răspunsurile liturgice vor fi oferite de către Grupul psaltic „Ethos” al Episcopiei Caransebeșului.

Situat într-un cadru natural deosebit, Schitul Sfântul Dionisie Exiguul din Bucova a fost înfiinţat la data de 1 octombrie 2009, fiind primul aşezământ monahal din Patriarhia Română închinat Sfântului Dionisie Exiguul. Acesta a fost ctitorit de către familia Ghiorghioni în memoria şi veşnica pomenire a fiului său, Dionisie Claudiu Ghiorghioni, trecut prematur în lumea drepţilor. Schitul „Sfântul Dionisie Exiguul” – Bucova este păstorit de părintele egumen Calinic Stângă. Schitul cuprinde biserica, construită în stil moldovenesc şi târnosită la data de 1 septembrie 2010 de către Preasfinţitul Părinte Lucian, precum şi un corp de chilii și un Altar de vară.

Accesul rutier la așezământul monahal se face de pe DN 68 Caransebeş – Hațeg, până la Bucova și apoi încă 7 km, la dreapta drumului național.