Comunicat de presă: Apel la conlucrare şi bună-cuviinţă

5 June 2019 Off By Herea Darius
Comunicat de presă: Apel la conlucrare şi bună-cuviinţă

Ca urmare a diferitelor articole din presa locală referitoare la proiectele depuse de Episcopia Caransebeşului şi de către unităţile de cult din subordine, la Primăria Municipiului Caransebeş, în baza Legii 350/2005, facem următoarele precizări:

  • Conform legislaţiei în vigoare unităţile de cult, indiferent de orientarea confesională sunt eligibile pentru a depune proiecte de finanţare în baza Legii 350/2005;
  • Episcopia Caransebeşului şi unităţile din subordine a depus proiecte care sunt în beneficiul comunităţilor reprezentate de aceste unităţi de cult;
  •  Pavajele 3D, care nu au un preţ mai mare decât alte tipuri de pavaje, despre care se face referire în articolele amintite, sunt montate parţial în incinta interioară a Centrului Eparhial, clădire istorică, cu o vechime de 200 de ani şi care a fost recent restaurată fără sprijinul Primăriei Municipiului Caransebeş;
  • După cum bine se ştie, Episcopia Caransebeşului a desfăşurat şi desfăşoară în municipiul Caransebeş activităţi cultural – educative şi filantropice de anvergură, dacă ne referim numai la Complexul de Servicii Sociale „Sf. Vasile cel Mare” cu 155 de beneficiari zilnic şi complexul social al parohiei „Nașterea Sf. Ioan Botezătorul” cu 80 de beneficiari zilnic, toţi din municipiul Caransebeş;
  • Toate fondurile gestionate de cultul ortodox se regăsesc în activitatea cultului în toate domeniile de exprimare: edilitar – administrativ, cultural-educativ şi social-filantropic,  ceea ce ne-ar bucura să se reflecte şi în administraţia locală;

În concluzie, Episcopia Caransebeşului, nu solicită fonduri din partea administraţiei locale, decât în baza legii şi în folosul comunităţii, fapt ce poate fi verificat de oricine prin contact cu realitatea şi nu prin declaraţii care dezbină comunităţile din oraşul nostru. În consecinţă, facem apel la conciliere şi solicităm respectuos ca instituţia noastră şi comunitatea pe care o reprezintă să fie tratată cu respect şi bună cuviinţă, aşa după cum şi Biserica se raportează la administraţia publică.

Biroul de presă al Episcopiei Caransebeşului