Patriarhul Daniel, mesaj la trecerea în veşnicie a Acad. Eugen Simion: Un mare istoric şi critic literar

19 October 2022 Off By Herea Darius
Patriarhul Daniel, mesaj la trecerea în veşnicie a Acad. Eugen Simion: Un mare istoric şi critic literar

Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a transmis marţi un mesaj de condoleanţe la trecerea la cele veşnice a academicianului Eugen Simion. 

„Asiduitatea cu care a urmărit şi coordonat proiecte culturale capitale în sfera universitară şi academică, precum şi slujirea de la catedră şi prin scris a valorilor spirituale ale poporului român, l-au transformat pe marele om de cultură Eugen Simion într-unul dintre cele mai înalte repere şi modele cărturăreşti”.

„Opera sa, atât de cunoscută şi apreciată, rămâne o moştenire inestimabilă în istoria culturală a României”, a subliniat Patriarhul României.

Mesajul integral:


Un mare istoric şi critic literar – academicianul Eugen Simion (1933-2022)

Am primit cu multă tristeţe vestea trecerii din această viaţă, în ziua de 18  octombrie 2022, a distinsului academician Eugen Simion, ilustru istoric şi critic literar, profesor universitar, scriitor şi fost preşedinte al Academiei Române.

Autor a peste 3.000 de articole şi studii publicate în reviste literare şi culturale din ţară şi străinătate, venerabilul academician Eugen Simion rămâne autorul unei opere compuse din cărţi fundamentale pentru literatura română şi cultura românească modernă şi contemporană.

În calitate de vrednic preşedinte al Academiei Române, domnul Eugen Simion a iniţiat proiecte majore, esenţiale pentru sfera culturii umaniste din România, precum „Dicţionarul General al Literaturii Române”, „Dicţionarul Etimologic al Limbii Române”, „Dicţionarul Ortografic, Ortoepic şi Morfologic” (DOOM), editarea manuscriselor lui Mihai Eminescu şi, deloc în ultimul rând, Colecţia Opere fundamentale, în format Pléiade, care cuprinde cei mai importanţi autori români.

Tot în numele Academiei Române, domnul Eugen Simion a desfăşurat o prolifică activitate în slujba promovării culturii naţionale româneşti, fiind el însuşi unul dintre străluciţii reprezentanţi ai acesteia, una dintre personalităţile care au inspirat mai multe generaţii de istorici şi critici literari, scriitori, cercetători, profesori şi studenţi.

Asiduitatea cu care a urmărit şi coordonat proiecte culturale capitale în sfera universitară şi academică, precum şi slujirea de la catedră şi prin scris a valorilor spirituale ale poporului român, l-au transformat pe marele om de cultură Eugen Simion într-unul dintre cele mai înalte repere şi modele cărturăreşti.

Opera sa, atât de cunoscută şi apreciată, rămâne o moştenire inestimabilă în istoria culturală a României.

Cu profunde sentimente de compasiune pentru membrii familiei, pentru prietenii şi colegii din Academia Română, ne rugăm Domnului Iisus Hristos, Cel care este Învierea şi Viaţa, să odihnească sufletul academicianului Eugen Simion împreună cu drepţii, în lumina, pacea şi iubirea Preasfintei Treimi.

Veşnica lui pomenire din neam în neam!

† Daniel
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române