Tradiționalul „Alai al colindătorilor” a adus bucurie duhovnicească și în acest an

19 December 2021 Off By Pavel Canea
Tradiționalul „Alai al colindătorilor” a adus bucurie duhovnicească și în acest an

Șaisprezece coruri au urcat pe soleea Catedralei Episcopale „Învierea Domnului” din Caransebeș la cea de-a 15-a ediție a spectacolului de colinde „Alaiul Colindătorilor”. Tradiționalul evenimet s-a desfășurat sâmbătă, 18 decembrie, cu binecuvântarea și participarea Preasfințitului Părinte Lucian, în debutul căruia interpreta de muzică populară Ramona Vița dimpreună cu Ansamblul „Virtuozii Semenicului” au interpretat colinde vocal-instrumentale în curtea reședinței episcopale.

De aici, colindătorii ce au venit din întreaga eparhie, au plecat înspre Catedrala Episcopală, unde au fost întâmpinați de grupul psaltic „Ethos”, care a vestit Nașterea Domnului printr-un recital de colinde pe esplanadă. De asemenea, Corul Catedralei, dirijat de părintele profesor Petru Paica a deschis concertul de colinde în interiorul sfântului locaș.

În continuare membrii celor 16 coruri au reușit să prezinte pe soleea Catedralei un spectacol de excepție, vestind nașterea Pruncului Sfânt prin armonia corală de care au dat dovadă. Toți colindătorii au primit din partea ierarhului daruri pentru frumoasele colinde ce le-au interpretat în fața publicului caransebeșean.

Foarte mulți credincioși din municipiu au venit să se bucure de vestea cea bună a Nașterii Mântuitorului Iisus Hristos transmisă prin colind.

„Ne-am bucurat ascultând zeci de colinde și le mulțumim tuturor celor care au urcat pe soleea Catedralei noastre episcopale ca împreună să-L colindăm cu cuvântul, dar și cu inima și sufletul pe Mântuitorul Iisus Hristos, Cel care din iubire S-a născut, a crescut și ne-a mântuit la plinirea vremii. Se cuvine să ne închinăm Lui împreună cu păstorii și magii, iar împreună cu îngerii să strigăm din tot cugetul nostru: «Slavă întru cei de sus lui Dumnezeu și pe pământ pace, între oameni bună voire». Îi mulțumim Domnului pentru acest regal al colindului strămoșesc și Îl rugăm să ne ajute să continuăm aceste tradiții frumoase, pentru că nu putem prăznui Crăciunul fără aceste datini strămoșești”, a subliniat Preasfințitul Lucian la final.

Corurile care au participat la această manifestare spiritual-culturală au fost din întreaga eparhie. Au venit Corul de copii și tineri al Parohiei „Intrarea Domnului în Ierusalim” din Caransebeș, dirijor prof. Mariana PONEȚCHI,  Corul ,,Anastasis” al Parohiei  Ortodoxe Bozovici, dirijor instit. Claudia CHERESCU, Corul Centrului de tineret al parohiei „Adormirea Maicii Domnului” Oraviţa, dirijor prof. Mirela DRAGOȘ, Corul „Nicolae Lighezan” Oravița, dirijor prof. Mirela DRAGOȘ, Grup coral de la Parohia,, Sfântul Nicolae” Bocșa, dirijor preot Silviu FERCIUG, Corul „Magistri” al profesorilor Liceului Teoretic „General Dragalina” Oravița, dirijor prof. Nicolae  VUC, Corul ATOR Banatul de Munte, dirijor Anita RADICS, Corul „Învierea” din Teregova, dirijor Ioan SURDU, Corul „Laude” din Reșița, dirijor prof. Georgiana CIUCUR, Corul „Grănicerii Văii Bistrei” din Voislova, dirijor prof. Daniela CHIȚIGA, Corul ,,Mihail Gaspar” al protopopiatului Reșița, dirijor preot Valentin-Ionuț VATRĂ, Corul Protopopiatului Caransebeș, dirijor prof. Mariana PONEȚCHI, Corul Parohiei „Pogorârea Sf. Duh” Oțelu Roșu, dirijor prof. Elena IANTO, Corul Asociației „Oastea Domnului” din Petroșnița, dirijor Mihaela BEJERIȚĂ, Corul Parohiei Glimboca, dirijor Ioan GAȘPAR și Corurile reunite „Gheorghe Dobreanu” și „Ioan Teodorovici” din Caransebeș, dirijor prof. Mariana PONEȚCHI.