Elevii școlii din Parohia Cuptoare l-au cinstit pe Sf. M. Mc. Dimitrie

31 October 2019 Off By Herea Darius
Elevii școlii din Parohia Cuptoare l-au cinstit pe Sf. M. Mc. Dimitrie

Sâmbătă, 26 octombrie, când Biserica Ortodoxă îl sărbătorește pe Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de mir, copiii Parohiei Cuptoare din Protopopiatul Băile Herculane au mers împreună cu credincioșii din această parohie la Sfânta Liturghie, săvârșită în Biserica „Înălțarea Domnului” din Cuptoare, de către părintele paroh Nicolae Iliescu.

La momentul potrivit, părintele paroh și-a exprimat bucuria și mulțumirea că în această zi de sărbătoare, profesorul de religie George Orza a reușit să adune copiii în jurul Mântuitorului Hristos, prin rugăciune, dragoste, dar și cunoștințe teologice predate de la catedră.

Iată cum, Biserica și Școala, Liturghia și Ora de religie, sunt unul dintre nucleele principale ale dezvoltării morale, și nu numai pregătind viitorii creștini de mâine, ci și viitorii oameni de vază ai societății. (Claudiu Românu)