Cercul pastoral-misionar Oravița s-a reunit în satul Știnăpari

25 June 2019 Off By Pavel Canea
Cercul pastoral-misionar Oravița s-a reunit  în satul Știnăpari

Cu binecuvântarea Preasfințitului  Lucian, Episcopul Caransebeșului, preoții care alcătuiesc Cercul pastoral-misionar Oravița, se reunesc lunar în diferite parohii aparținătoare Protopopiatului Moldova Nouă.

În luna iunie, a venit rândul Parohiei Știnăpari să fie gazdă a acestei întâlniri. Astfel, vineri 21 iunie 2019, la orele serii, preoții însoțiți de părintele protopop Bogoliub Martinovici s-au reunit în biserica cu hramul „Pogorârea Sfântului Duh” din localitate unde au săvârșit Acatistul Sfântului Ioan Botezătorul.

La final, părintele paroh Fulviu Dan Terpe, a prezentat colegilor monografia satului Știnăpari, iar părintele Mădălin Gabriel Afilipoae, preot paroh în satul Răchitova, a susținut referatul cu tema „Virtuți ale poporului român cultivate în satul românesc”.

În încheiere, părintele protopop a transmis preoților prezenți cuvântul de binecuvântare din partea Preasfințitului Lucian, Episcopul Caransebeșului și  s-au discutat diferite probleme administrative.

Aceste întâlniri sunt un bun prilej de comuniune dar și de a ne împărtăși din experiențele pastorale și misionare din fiecare parohie, reușind astfel să fim în unitate după învățătura Mântuitorului nostru Iisus Hristos. (Pr. Gelu Moldovan)